Παρουσίαση του Πολιτιστικού προγράμματος του 4ου Γυμνασίου Πτολεμαΐδας «Η μουσική είναι η μητρική γλώσσα του ανθρώπου» στον Ιανό στη Θεσσαλονίκη

Με επιτυχία παρουσιάστηκε στο βιβλιοπωλείο «Ιανός» στη Θεσσαλονίκη την Τετάρτη 24 Οκτωβρίου 2018 το πολιτιστικό πρόγραμμα με τίτλο  «Η μουσική είναι η μητρική γλώσσα του ανθρώπου» που υλοποιήθηκε στο 4ο Γυμνάσιο Πτολεμαΐδας  κατά το σχολικό έτος 2017-2018. Το πολιτιστικό πρόγραμμα υλοποιήθηκε σε ένα τμήμα της Α΄ τάξης με συντονίστρια εκπαιδευτικό τη Διευθύντρια του Σχολείου Σουλτάνα Παπαδημητρίου. Κατά τη διάρκεια του προγράμματος εφαρμόστηκε η καινοτόμα διδακτική προσέγγιση CLIL (Oλιστική Εκμάθηση Επιστημονικού Περιεχομένου και Ξένης Γλώσσας),  σύμφωνα με την οποία οι μαθητές διδάσκονται ένα διδακτικό αντικείμενο σε ξένη γλώσσα.  Στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος οι μαθητές του τμήματος της Α΄ Γυμνασίου διδάχθηκαν μία ενότητα του μαθήματος της Μουσικής της Α΄ Γυμνασίου στη Γερμανική γλώσσα.

Η παρουσίαση έγινε μετά από πρόσκληση της Ομάδας Εκπαιδευτικών Πρόταση που δραστηριοποιείται στη Θεσσαλονίκη και διοργανώνει παρουσιάσεις καινοτόμων διδακτικών πρακτικών που εφαρμόζονται στις σχολικές μονάδες της Βορείου Ελλάδας.  Την παρουσίαση του προγράμματος παρακολούθησαν καθηγητές του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας Θεσσαλονίκης, πρώην Σχολικοί Σύμβουλοι, Συντονιστές  Εκπαιδευτικού  Έργου, εκπαιδευτικοί διαφόρων ειδικοτήτων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης, καθώς και φοιτητές των ξενόγλωσσων τμημάτων του ΑΠΘ.  Θα ακολουθήσει μετά από πρόταση των υπευθύνων καθηγητών του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας Θεσσαλονίκης παρουσίαση του πολιτιστικού προγράμματος στο Kolloquium του Τμήματος στις 27 Νοεμβρίου.