Δελτίο Τύπου 4ου Γυμνασίου Πτολεμαΐδας

Η Διευθύντρια του 4ου Γυμνασίου Πτολεμαΐδας Παπαδημητρίου Σουλτάνα και ο Σύλλογος Διδασκόντων ευχαριστούν θερμά το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου για τη δωρεά φορητού αυτόματου απινιδωτή καρδιακής ανάνηψης.

Ο αυτόματος απινιδωτής είναι μια συσκευή που αναλύει τον καρδιακό ρυθμό και αν

διαγνώσει κάποιο πρόβλημα το οποίο χρήζει απινίδωσης, τότε προχωρά στη διαδικασία, για να επαναφέρει τον καρδιακό ρυθμό στη σωστή συχνότητά του. Με τον τρόπο αυτό πετυχαίνεται η άμεση αντιμετώπιση περιστατικών καρδιοαναπνευστικής ανακοπής.

Η τοποθέτηση του απινιδωτή στο σχολείο μας μπορεί να συμβάλλει στη δημιουργία αισθήματος ασφάλειας τόσο στη σχολική κοινότητα όσο και στην ευρύτερη περιοχή.

Για ακόμη μια φορά ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας στέκεται αρωγός χάρη στην αγαστή επικοινωνία και συνεργασία με τη σχολική κοινότητα, καθώς ανταποκρίνεται άμεσα στις ανάγκες που προκύπτουν και συμβάλλει διαρκώς στην αντιμετώπισή τους, αναλαμβάνοντας τέτοιου είδους πρωτοβουλίες.

Αύγουστος 2020