Ενημέρωση – Εκδήλωση για τους Γονείς και Κηδεμόνες

Την Τρίτη 14 Οκτωβρίου 2014 και ώρα  5  μ.μ. μετά από πρόσκληση του Διευθυντή του σχολείου μας κ.Τσιτούρα Γεωργίου πραγματοποιήθηκε  με μεγάλη επιτυχία  Εκδήλωση ? Ενημέρωση των Γονέων και Κηδεμόνων των μαθητών του 4ου Γυμνασίου Πτολεμαΐδας. Στην εκδήλωση υπήρξε μεγάλη και ουσιαστική συμμετοχή των γονέων και κηδεμόνων και εκτός από τον Διευθυντή  και τον Υποδιευθυντή κ.Κηρύκο Κωνσταντίνο ήταν παρόντες οι εκπαιδευτικοί του σχολείου.

DSCN8938

Στο πρώτο μέρος της εκδήλωσης ο Διευθυντής κ.Τσιτούρας Γεώργιος καλωσόρισε ιδιαίτερα τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών της Α΄ τάξης και τους ενημέρωσε όπως και όλους τους γονείς για το σχολείο, την οργάνωση και λειτουργία του, τους κανόνες και το πλαίσιο λειτουργίας του, τις απαιτήσεις, τις υποχρεώσεις  των μαθητών αλλά και τα δικαιώματά τους και τις υποχρεώσεις της σχολικής κοινότητας απέναντί τους. Τόνισε ότι το άριστο  πνεύμα συνεργασίας όπως ήταν μέχρι σήμερα έτσι και στο μέλλον είναι πολύ χρήσιμο, εποικοδομητικό και προς όφελος των μαθητών και ολόκληρης της σχολικής κοινότητας.

Στο δεύτερο μέρος της εκδήλωσης ανέπτυξε με τον πολύ γλαφυρό τρόπο του ο Υπεύθυνος του Κέντρου Πρόληψης Ν.Κοζάνης «Ορίζοντες» κ.Τσακμάκης Δημήτριος την πολύ ενδιαφέρουσα εισήγησή του πάνω σε θέματα και προβλήματα συμπεριφοράς των εφήβων και τρόπους αντιμετώπισής τους.

Τέλος ο Διευθυντής του σχολείου κάλεσε τους γονείς να εκδηλώσουν το ενδιαφέρον τους για να συμμετάσχουν και να πλαισιώσουν την Σχολή Γονέων που θα λειτουργήσει υπό την οργάνωση και στήριξη του Κέντρου Πρόληψης εφέτος στο σχολείο μας. Υπήρξε τόσο μεγάλη και άμεση εκδήλωση ενδιαφέροντος που την ίδια μέρα συμπληρώθηκε ο μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων και δημιουργήθηκαν δύο, αντί για ένα, πλήρη τμήματα.

DSCN8929 DSCN8939

DSCN8934 DSCN8938