Δύο ευγενικές δωρεές προς την Βιβλιοθήκη του σχολείου μας.

Δύο ευγενικές προσφορές  προς το σχολείο μας έλαβαν χώρα την φετινή σχολική χρονιά από συμπολίτες μας.

Ο Γεώργιος Τώνιας, πρώτος εξάδελφος της μητέρας μου Ελένης Πορφύρη,δώρησε την

Ο κ.Γεώργιος Θ. Τώνιας με τον Δημήτρη Πορφύρη

36 τομη εγκυκλοπαίδεια  «ΝΕΑ ΔΟΜΗ» στην Βιβλιοθήκη του σχολείου μας. Ο Γεώργιος Τώνιας γεννήθηκε και μεγάλωσε  στην ιστορική Βλάστη και εργάστηκε στην Αθήνα. Είναι σήμερα συνταξιούχος του Δημοσίου και εδώ και κάποια χρόνια ζεί στην Πτολεμαΐδα. Πολυμαθής και φιλαναγνώστης,  κάτοχος μεγάλης συλλογής βιβλίων, αρθρογράφος σε εφημερίδες και περιοδικά.

Το παράδειγμα του Γεωργίου Τώνια ακολούθησε η φίλη Δήμητρα  Αρχελάου

Η κ. Δήμητρα Α. Κυριακίδου

Κυριακίδου που πρόσφερε στους μικρούς μαθητές μας 31 βιβλία από την προσωπική της συλλογή.Η Δήμητρα Κυριακίδου είναι πτυχιούχος της Αγγλικής Φιλολογίας ,πρώην εργαζόμενη στην Περιφέρεια Δυτ.Μακεδονίας και τώρα  στην Αστυνομική Διεύθυνση Κοζάνης με ιδιαίτερη αγάπη προς το βιβλίο και τους μαθητές.

Οι δωρεές τους αυτές μακάρι να έχουν συνέχεια, ευαισθητοποιώντας γονείς, κηδεμόνες και πολίτες που θα είχαν την ευγενική καλοσύνη να ενισχύσουν την Βιβλιοθήκη του σχολείου μας, ωφελώντας τα μέγιστα τους μαθητές μας σε καιρούς δύσκολους και άνυδρους, ώστε η Βιβλιοθήκη μας να αποτελεί όντως μια αληθινή όαση γνώσης.

Δημήτρης Πορφύρης

Καθηγητής Πληροφορικής ?  πρώην Υπεύθυνος Σχολικής  Βιβλιοθήκης