Αγιασμός νέας σχολικής χρονιάς 2015-16

Την Παρασκευή 11 του Σεπτέμβρη άνοιξαν οι πόρτες του σχολείου μας και υποDSCN3957δεχτήκαμε τα …χελιδονάκια μας που γύρισαν στην φωλιά τους.Ήταν όλα εκεί…οι περσινοί μαθητές μας που φέτος φοιτούν στην Β’ και στην Γ’ Γυμνασίου με τον αέρα του έμπειρου και του “παλιού”.Τα πρωτάκια μας όμως φέραν  το νέο αίμα, φέραν την φρεσκάδα και την ανανέωση.Μετά τις διακοπές του καλοκαιριού η αυλή του σχολείου μας αντήχησε από τις χαρωπές φωνές των παιδιών,από τα τιτιβίσματα των “χελιδονιών” μας…που κομίσανε την Άνοιξη μέσα στο φθινοπωρινό τοπίο…

DSCN3995

Τον Αγιασμό ετέλεσε ο ιερέας της Αγίας Σκέπης πατήρ Θεόφιλος  ενώ ήταν παρόντες ο νέος Διευθυντής του σχολείου μας κ.Χατζηαποστολίδης Νικόλαος, ο υποδιευθυντής μας κ.Κηρύκος Κωνσταντίνος,όλοι οι εκπαιδευτικοί  και το λοιπό προσωπικό του σχολείου μας.Μας τίμησε με την παρουσία του ο αντιδήμαρχος του Δήμου Εορδαίας κ.Βύρλιος,  η Σχολική Σύμβουλος Γερμανικής γλώσσας κ.Παπαδημητρίου Σουλτάνα,η Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων κ.Μεταξά και αρκετοί γονείς και κηδεμόνες των μαθητών μας.

DSCN4013

DSCN4016a

DSCN4045a

DSCN4050a

DSCN4042a

Ο  Διευθυντής κ. Χατζηαποστολίδης απευθύνθηκε στους μαθητές αφού τους καλωσόρισε  και τους ευχήθηκε για τη  νέα σχολική χρονιά.Υπήρξε άμεση ανταπόκριση στην πρόσκληση του Διευθυντή   από τους παλαιότερους
συναδέλφους μας που υπηρέτησαν στο σχολείο μας και έχουν συνταξιοδοτηθεί. Η πρωτοβουλία αυτή έκανε αίσθηση και ήταν  μεγάλη  η ευχαρίστηση και           έκδηλη η  συγκίνηση στα πρόσωπά των παλιών συναδέλφων μας.

Μ ε το πέρας του Αγιασμού στα γραφεία του Συλλόγου των Εκπαιδευτικών παρατέθηκε ένας πλούσιος μπουφές μέσα σε ένα συγκινητικό κλίμα μεταξύ παλιών και νέων συναδέλφων.

Οκτώβριος 2020