Πρόγραμμα 6ου Μαθητικού Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας Φλώρινας Παρασκευή 8 Απριλίου 2016

     Aκολουθεί  το πρόγραμμα για την Παρασκευή 8/4 για το Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας που θα λάβει χώρα στην Παιδαγωγική Σχολή Φλώρινας, στο Φουαγιέ (https://goo.gl/maps/iTMjCiHziCM2).

Το πρόγραμμα έχει αναρτηθεί και στο site του φεστιβάλ (http://digifest-flo.blogspot.gr) .

 

Ώρα
Τίτλος Έργου
Σχολείο
8:30 – 9:30
Προσέλευση – Τακτοποίηση ομάδων
9:30 – 10:00
Χαιρετισμοί
10:00 – 10:05
“Τα νέα του σχολείου μας”, Η διαδικτυακή σχολική μας εφημερίδα με την χρήση του Schoolpress
Πειραματικό Δημ. Σχ. Φλώρινας
10:05 – 10:10
Μαθητικό διαδικτυακό ραδιόφωνο
Πειραματικό Δημ. Σχ. Φλώρινας
10:10 – 10:15
Εργαστήρια και βίντεο – μαθήματα πληροφορικής από μαθητές σε μαθητές
Πειραματικό Δημ. Σχ. Φλώρινας
10:15 – 10:20
Boatnoid
6ο Δημοτικό Σχολείο Φλώρινας
10:20 – 10:25
Altennis
6ο Δημοτικό Σχολείο Φλώρινας
10:25 – 10:30
Ο Tera πάει στο πάρτυ!
2o Δημοτικό Σχολείο Φλώρινας
10:30 – 10:35
Λουλουδοπιάνο
2o Δημοτικό Σχολείο Φλώρινας
10:35 – 10:40
Τα θυμωμένα φρούτα
2o Δημοτικό Σχολείο Φλώρινας
10:40 – 10:45
Το Μουντιάλ 2018
3ο Δημοτικό Σχολείο Γρεβενών
10:45 – 10:50
YELLOWMAN
3ο Δημοτικό Σχολείο Γρεβενών
10:50 – 10:55
Dinosaur Game
3ο Δημοτικό Σχολείο Γρεβενών
10:55 – 11:00
Το Κουνελάκι
3ο Δημοτικό Σχολείο Γρεβενών
11:00 – 11:05
Numbers – Μαθαίνοντας Τους Αριθμούς
3ο Δημοτικό Σχολείο Γρεβενών
11:05 – 11:10
Mainios Junior
3ο Δημοτικό Σχολείο Γρεβενών
11:10 – 11:15
Σχεδίαση παιχνιδιού pacman
Γυμνάσιο Κρόκου
11:15 – 11:20
Το ηλεκτρικό κύκλωμα
Γυμνάσιο Κρόκου
11:20 – 11:25
Χιονοπόλεμος!
Πειραματικό Δημ. Σχ. Φλώρινας
11:25 – 11:30
Ρομποτικοί καλλιτέχνες
1ο ΓΕΛ Φλώρινας
11:30 – 12:00
Ζωντανή σύνδεση με τις άλλες πόλεις
12:00 – 12:05
Αυτόχθονες λαοί
6ο Δημοτικό Σχ. Πτολεμαΐδας
12:05 – 12:10
?Τα Παιδιά Τριγυρνούν Στην Ευρώπη Παρέα Με Τον Μάρκο??
Δημοτικό Σχολείο Κάτω Κλεινών
12:10 – 12:15
Robodog
5ο Δημοτικό Σχολείο Φλώρινας
12:15 – 12:20
Ρομποτικός κροταλίας
Πειραματικό Δημ. Σχ. Φλώρινας
12:20 – 12:25
Ρομποτικό Σκυλάκι
Πειραματικό Δημ. Σχ. Φλώρινας
12:25 – 12:30
Lunar rover-lander
Πειραματικό Δημ. Σχ. Φλώρινας
12:30 – 12:35
Αποικία στο διάστημα
Πειραματικό Δημ. Σχ. Φλώρινας
12:35 – 12:40
Ποδοζωγραφική
Πειραματικό Δημ. Σχ. Φλώρινας
12:40 – 12:45
Ηλεκτρονική κιθάρα
Πειραματικό Δημ. Σχ. Φλώρινας – 1ο Γυμνάσιο Φλώρινας
12:45 – 12:50
Άγνωστοι Δρόμοι (Παρουσίαση για τους Πρόσφυγες)
4ο Γυμνάσιο Πτολεμαΐδας
12:50 – 12:55
?Ο τύμβος του Καστά και η Αμφίπολη αποκαλύπτονται ?? (Πολιτιστικό Πρόγραμμα)
4ο Γυμνάσιο Πτολεμαΐδας
12:55 – 13:00
Ψηφιακή αφήγηση: ένα ταξίδι στον χρόνο.
5ο Γυμνάσιο Κοζάνης
13:00 -13:05
“Χριστούγεννα…τι πραγματικά σημαίνουν”
Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο Εράτυρας Κοζάνης
13:05 – 13:45
Ελεύθερος χρόνος για περιήγηση στα έργα του φεστιβάλ
13:45
Λήξη της εκδήλωσης
Οκτώβριος 2020
Δ Τ Τ Π Π Σ Κ
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Πηγή: Λογισμικό "Σήμερα"

ΤΑ ΝΕΑ ΤΗΣ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ
e-ptolemeos.gr