1η ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ

Μετά από πρόσκληση της Διευθύντριας κ.Σουλτάνας Παπαδημητρίου και του Συλλόγου Διδασκόντων πραγματοποιήθηκε με μεγάλη  συμμετοχή και επιτυχία η 1η Ενημερωτική Συνάντηση  των Γονέων και Κηδεμόνων των μαθητών του σχολείου μας για τη νεα σχολική χρονιά 2017-18.

Η Διευθύντρια του σχολείου μας ενημέρωσε με απλό, σαφή, κατανοητό και ολοκληρωμένο τρόπο τους γονείς και κηδεμόνες για την λειτουργία του σχολείου, τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματα των μαθητών, τον Κανονισμό του σχολείου, για τις συνθήκες και τις προϋποθέσεις για την ομαλή και απρόσκοπτη φοίτηση των μαθητών.

Ακολούθησε ένας γόνιμος διάλογος ανάμεσα στους γονείς και κηδεμόνες και την Διευθύντρια με την συμμετοχή και  εκπαιδευτικών  του σχολείου μας.

Η Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων κ.Αποσέρκογλου ενημέρωσε για θέματα του συλλόγου.

Αντηλλάγησαν πολύ εύστοχες και θετικές σκέψεις και προτάσεις και διαπιστώθηκε ότι με την ύπαρξη και την καλλιέργεια ενός άριστου – ήδη διαμορφωμένου – κλίματος συνεργασίας μεταξύ Διεύθυνσης, εκπαιδευτικών, γονέων και κηδεμόνων και μαθητών του σχολείου μας επιτυγχάνονται οι πλέον ευνοϊκές προϋποθέσεις και διαμορφώνονται οι πιο πρόσφορες και αρμονικές συνθήκες με σκοπό τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα για την εκπαίδευση και την πνευματική και ψυχική καλλιέργεια των μαθητών μας.

Οκτώβριος 2020