ΗΜΕΡΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟΝ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟ

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Δράσεων κατά της
Βίας και του Εκφοβισμού στα Σχολεία. Με δεδομένο ότι στους σχολικούς χώρους, αλλά και εκτός αυτών, αντιμετωπίζονται συχνά φαινόμενα διαμαθητικής βίας, η ημέρα αυτή αποτελεί μια αφορμή για τους μαθητές, τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς όλων των σχολικών μονάδων της χώρας να ανταλλάξουν σκέψεις, ιδέες και εμπειρίες, να ενημερωθούν ή και να προτείνουν τρόπους για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και του εκφοβισμού.

Η παρενόχληση των μαθητών, ο σχολικός εκφοβισμός ή αλλιώς bullying (νταηλίκι) είναι ένα φαινόμενο νεανικής παραβατικότητας, που εμφανίζεται σε πολλές χώρες του κόσμου. Ο σχολικός εκφοβισμός αναφέρεται στη χρήση βίας μεταξύ μαθητών ή συνομηλίκων παιδιών με στόχο να προκληθεί πόνος ή αναστάτωση. Μπορεί να πάρει τη μορφή λεκτικού εκφοβισμού (π.χ. κοροϊδία), κοινωνικού εκφοβισμού (π.χ. απομόνωση από την ομάδα) και σωματικού εκφοβισμού (π.χ. χτυπήματα, σπρωξίματα).

Στο σχολείο μας  η Διευθύντρια κ. Παπαδημητρίου Σουλτάνα  έκανε μια εμπεριστατωμένη ομιλία ,προσέγγιση του θέματος σε όλες τις διαστάσεις του και για τους τρόπους αντιμετώπισής του ενώσ την συνέχεια οι μαθητές μας παρακολούθησαν με έκδηλο ενδιαφέρον μια σχετική ταινία.

Αύγουστος 2020