4Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ: ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΗΣ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΕΟΡΔΑΙΑΣ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΠΥΡΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Την Τρίτη 13 Μαρτίου  2018  κλιμάκιο από την Πυροσβεστική Υπηρεσία Εορδαίας, αποτελούμενο από τους κυρίους  Γραικό και Γκέκα, ενημέρωσαν  τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του 4ου Γυμνασίου Πτολεμαΐδας σε θέματα πυρασφάλειας. Στο χώρο του σχολείου παρουσιάστηκαν οι αιτίες και οι κίνδυνοι από το ξέσπασμα της φωτιάς  στις κατοικίες.

Στη συζήτηση που ακολούθησε με τους μαθητές  αναφέρθηκαν οι τρόποι πρόληψης της πυρκαγιάς στο σχολείο ή  στο σπίτι και παρουσιάστηκαν καλές πρακτικές σε καταστάσεις κινδύνου. Στα παιδιά παρουσιάστηκαν οι στολές που χρησιμοποιούνται, αλλά και ό,τι άλλο απαιτείται ως εξοπλισμός σε μία πυροσβεστική επιχείρηση.  Έπειτα, στο προαύλιο του σχολείου οι μαθητές είδα από κοντά τον πυροσβεστικό εξοπλισμό των πυροσβεστών και των οχημάτων τους και εντυπωσιάστηκαν. Μάλιστα δοκίμασαν και το κράνος αλλά και την στολή των πυροσβεστών ενώ δεν δίστασαν να ανέβουν και στα οχήματα.

Η  Διευθύντρια  του 4ου Γυμνασίου Πτολεμαΐδας,  κ. Παπαδημητρίου Σουλτάνα και ο  Σύλλογος των καθηγητών ευχαριστούν θερμά τον Διοικητή της Πυροσβεστικής κ. Σπυρίδη Χρήστο και τους κυρίους Γραικό και Γκέκα για τη σημαντική και ολοκληρωμένη  ενημέρωση των μαθητών του  4ου  Γυμνασίου .