ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΟΥ ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΗΣ ΑΚΤΙΝΑΣ ΤΗΣ ΓΗΣ ΣΤΟ 4ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ

«Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης» προσφέρει την ευκαιρία σε μαθητές από σχολεία όλης της Ελλάδας να υπολογίσουν την περιφέρεια της Γης επαναλαμβάνοντας το διάσημο πείραμα του αρχαίου Έλληνα μαθηματικού, αστρονόμου και φιλοσόφου Ερατοσθένη. Η δράση διοργανώθηκε και φέτος από τα Εργαστηριακά Κέντρα Φυσικών Επιστημών (Ε.Κ.Φ.Ε.) Σερρών, Πιερίας, Λακωνίας, Κω και Θεσπρωτίας, με την υποστήριξη του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και της Πανελλήνιας Ένωσης Υπευθύνων ΕΚΦΕ (ΠΑΝΕΚΦΕ). Στο φετινό πείραμα έλαβαν μέρος 350 σχολεία από όλη την Ελλάδα.

Οι μαθητές του 4ου Γυμνασίου Πτολεμαΐδας, με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών του σχολείου Αλεξιάδου Μαρίας, Νιμβριώτη Ιωάννη και Κωνσταντινίδη Χρήστου, υλοποίησαν το πείραμα όπως ήταν προγραμματισμένο, την Τρίτη 20 Μαρτίου 2018 στις 12:30 περίπου το μεσημέρι στον αύλειο  χώρο του σχολείου. Οι μαθητές αφού μέτρησαν το ύψος ενός αντικειμένου στην αυλή του σχολείου και το μήκος της σκιάς του, συγκεκριμένη ώρα, συμπλήρωσαν ένα φύλλο εργασίας και υπολόγισαν, με μεγάλη ακρίβεια, την περίμετρο και την ακτίνα της Γης. Βασικός στόχος της δράσης ήταν η ανάδειξη του πειράματος, ως αναπόσπαστου συστατικού της εκπαιδευτικής διαδικασίας, με τη συμμετοχή μαθητών και εκπαιδευτικών σε βιωματικές, συνεργατικές και ανακαλυπτικές δραστηριότητες. Οι μαθητές της Β’ και Γ’ τάξης που συμμετείχαν εφάρμοσαν στην πράξη γνώσεις από τα μαθήματα των Μαθηματικών και της Γεωγραφίας. Η συγκεκριμένη δραστηριότητα φάνηκε σχετικά απλή στους μαθητές και τους ενθουσίασε με την ακρίβεια των αποτελεσμάτων.