ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ 4ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ «ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΖΩ – ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ – ΜΑΘΑΙΝΩ ΜΕ ΤΟ SCRATCH»

Μια ομάδα μαθητών από το Γ2 με την  καθοδήγηση  της Διευθύντριας του σχολείου μας, κ. Παπαδημητρίου Σουλτάνας επιμορφώθηκαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα οπτικού προγραμματισμού :«Προγραμματίζω- Δημιουργώ- Μαθαίνω με το Scrats» που διοργάνωσε το Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο τον Νοέμβριο του 2017.

Σκοπός της επιμορφωτικής δράσης ήταν οι μαθητές να  γνωρίσουν το scratch. Εργάστηκαν σε ασκήσεις προγραμματισμού και τέλος υλοποίησαν ένα έργο στη γερμανική γλώσσα. Οι μαθητές κλήθηκαν να πειραματιστούν με βασικές προγραμματιστικές δομές, έφτιαξαν τον δικό τους  εικονικό ήρωα που ανέλαβε να μας ξεναγήσει σε διάφορα αξιοθέατα της Γερμανίας. Στους μαθητές που συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό  πρόγραμμα επιδόθηκαν βεβαιώσεις  επιμόρφωσης  από το Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο.

Η Διευθύντρια του 4ου  Γυμνασίου , κ. Παπαδημητρίου Σουλτάνα και ο σύλλογος των εκπαιδευτικών του σχολείου,  συγχαίρουν τους μαθητές  Κατσίδη Σπυρίδων, Κοντάκα Δημήτρη, Κοσμίδη Νικόλαο, Κωνσταντινίδου Ελευθερία, Κωστικίδη Ελευθέριο Μανάβη Κων/νο, Μεντεσίδου Σοφία,  Μεταξά Βασιλική , Μιχαήλ Αδαμαντία, Μπιλιούση Τατιάνα, Μπισούκη Παρασκευά,  Παλαιοχωρίτου Αναστασία, Παναγιωτίδη Νικόλαο και Παπαδόπουλο  Ελευθέριο για τη συμμετοχή τους στη συγκεκριμένη επιμορφωτική δράση.

Αύγουστος 2020