Εκπαιδευτική επίσκεψη της Χορωδίας του 4ου Γυμνασίου Πτολεμαΐδας στο Μέγαρο Μουσικής στη Θεσσαλονίκη

Ένα καινοτόμο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα με τίτλο «Ο Κόσμος της Μουσικής, Γνωρίζω, Εκφράζομαι, Δημιουργώ» παρακολούθησε η χορωδία του σχολείου μας στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα ήταν μια δημιουργική περιήγηση στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης, που πλαισιώθηκε από θεατρικά, μουσικά και εικαστικά δρώμενα και είχε ως στόχο οι μαθητές/τριες να γνωρίσουν την αξία της μουσικής μέσα σε ένα χώρο πολιτισμού, να λειτουργήσουν δημιουργικά και να εκφράσουν τα συναισθήματά τους. Μια συναρπαστική διαδρομή ξεκίνησε από τον εξωτερικό χώρο του Μεγάρου (κτίριο Μ1), πέρασε από τα φουαγιέ και την πλατεία, ανέβηκε στη σκηνή αλλά και στα παρασκήνια και βυθίστηκε στα άδυτα του θεάτρου, όπως στο βεστιάριο και το ραφείο, για να καταλήξει στην αίθουσα δοκιμών της συμφωνικής ορχήστρας νέων MOYSA και στο φουαγιέ του κτιρίου Μ2 με θέα τη θάλασσα και τις πλαγιές του Ολύμπου. Κατά τη διάρκεια της περιήγησης περιγράφτηκε με λεπτομέρειες η λειτουργικότητα των χώρων και παράλληλα ξετυλίχθηκε ως θεατρικό δρώμενο ο μύθος του Ορφέα και της Ευρυδίκης. Σε συγκεκριμένους σταθμούς εργασιών οι μαθητές/τριες με φύλλα εργασίας, παιχνίδια ρόλων και βιωματικές τεχνικές μάθησης γνώρισαν και εξοικειώθηκαν με τις έννοιες της συμφωνικής ορχήστρας, της όπερας, καθώς και με σύγχρονες μουσικές συνθέσεις και εικαστικά έργα που οι δημιουργοί τους έχουν εμπνευστεί από τον παραπάνω μύθο. Εκφράστηκαν εικαστικά και δημιούργησαν, πάντοτε με αφορμή τα δρώμενα και τα διάφορα ακούσματα που συνάντησαν. Μέσα από την κατάδυση στα ενδότερα του θεάτρου και της μουσικής, βγήκαν ξανά έξω στο φως σοφότεροι και εσωτερικά πλουσιότεροι.