Οι μαθητές της Γ΄ τάξης του 4ου Γυμνασίου Πτολεμαΐδας συναντούν τον Υπουργό Παιδείας Κώστα Γαβρόγλου

Στις 21 Μαΐου η Γ’ τάξη του 4ου Γυμνασίου Πτολεμαΐδας στο πλαίσιο  της επίσκεψής της στη Βουλή συναντήθηκε  και συνομίλησε  με τον Υπουργό Παιδείας  Κ. Γαβρόγλου. Οι μαθητές εξέφρασαν τις ανησυχίες τους και διατύπωσαν τους προβληματισμούς τους για το εκπαιδευτικό σύστημα. Ο διάλογος περιστράφηκε γύρω από ζητήματα όπως: η ευελιξία Του Προγράμματος Σπουδών στο Λύκειο και η δυνατότητα των μαθητών να επιλέγουν  μαθήματα ανάλογα με τα ενδιαφέροντά τους, η αναβάθμιση του Επαγγελματικού Λυκείου, το πρόβλημα της παραπαιδείας, ο επαγγελματικός προσανατολισμός, καθώς και η ενίσχυση της υλικοτεχνικής υποδομής των σχολείων.  Ο υπουργός  φάνηκε να απολαμβάνει ιδιαίτερα τη συζήτησή  του  με τα παιδιά και τα ενθάρρυνε  να μιλήσουν ελεύθερα, άκουσε με μεγάλη προσοχή τις απόψεις τους και τόνισε ότι τα θέματα αυτά αποτελούν ήδη βασικούς άξονες έργου του υπουργείου Παιδείας. Η συνάντηση αυτή ήταν μια πολύτιμη εμπειρία για τα παιδιά, καθώς βιωματικά κατανόησαν ότι η υπέρτατη αξία της δημοκρατίας είναι ο διάλογος και η ενεργός συμμετοχή των πολιτών στη διαδικασία επίλυσης των προβλημάτων. Ήταν ένα εξαιρετικό μάθημα Πολιτικής Παιδείας!