Απονομή διακρίσεων μαθητών του 4ου Γυμνασίου Πτολεμαΐδας στον Δ’ Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ποίησης

Το Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου 2018,  το Αρχείο Ιστορίας και Τέχνης και το Γραφείο Ποίησης  διοργάνωσαν  την εκδήλωση- γιορτή απονομών βραβείων του 4ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Ποίησης με θέμα : «Το αλάτι» στις παρυφές της γλώσσας» . Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στην Κοβεντάρειο αίθουσα εκδηλώσεων στην Κοζάνη, υπό την αιγίδα της Κοβενταρείου Δημοτικής Βιβλιοθήκης Κοζάνης και του Ελληνικού Κύκλου Βιβλιόφιλων του Λονδίνου .

Το 4ο Γυμνάσιο Πτολεμαΐδας ήταν  το μοναδικό Γυμνάσιο που   διακρίθηκε με τις συμμετοχές όλων των μαθητριών  του στον διαγωνισμό. Συγκεκριμένα , η μαθήτρια  Αντωνίου Βασιλική απέσπασε το 3ο  Βραβείο του διαγωνισμού με το ποίημά της «Άλας φιλίας». Τον Α΄ Έπαινο  μοιράστηκαν κατόπιν ισοψηφίας, οι μαθήτριες Αυτζαλανίδου Νικολέττα  με το ποίημα «Χορός» και η Πουρλιάκα Χρυσάνθη με τη «Θάλασσα». Τον Β΄ Έπαινο  πήρε η Παναγιωτίδου Φανή με το ποίημα «Γλώσσα μου, αλάτι στη γης».

Η Διευθύντρια του 4ου Γυμνασίου, κ. Παπαδημητρίου Σουλτάνα,  ο Σύλλογος Διδασκόντων, ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων και όλη η μαθητική κοινότητα του 4ου Γυμνασίου Πτολεμαΐδας συγχαίρουμε τις μαθήτριες για τη βράβευσή τους. Ευχόμαστε η έμπνευση και η δημιουργικότητα να γίνουν φωτεινοί οδηγοί τους και οι επιτυχίες να τις συντροφεύουν σε όλη τους τη ζωή.

Οκτώβριος 2020