kastoria 1100x733 1
Γενικά Εκπαιδευτικά προγράμματα

Εκπαιδευτική Επίσκεψη στην Καστοριά

Την Πέμπτη 10 Νοεμβρίου 2022 οι μαθητές/τριες και των τριών τάξεων του 4ου Γυμνασίου Πτολεμαΐδας με τους/τις συνοδούς καθηγητές/τριες πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Βυζαντινό Μουσείο της Καστοριάς. Tο εκθεσιακό υλικό του, οργανωμένο με σύγχρονες μουσειακές πρακτικές, περιλαμβάνει κυρίως φορητές εικόνες αναδεικνύοντας παράλληλα ζητήματα κοινωνικού, οικονομικού, καλλιτεχνικού και θρησκευτικού χαρακτήρα.

Οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν το φυσικό κάλλος της πόλης αλλά και την πλούσια πολιτιστική της κληρονομιά: τα αρχοντικά του 17ου και 18ου αιώνα, απομεινάρια μιας άλλης εποχής, και τις 70 και πλέον εκκλησίες, που διασώζουν τη βυζαντινή και μεταβυζαντινή τέχνη. Επιπλέον κάποιοι μαθητές επισκέφτηκαν και το ενυδρείο της Καστοριάς, που φιλοξενεί ενδημικά ψάρια και λοιπούς οργανισμούς του γλυκού νερού. Ήταν μια εκπαιδευτική επίσκεψη που πλούτισε τις γνώσεις και την αισθητική όλων.