Δράσεις - Εκδηλώσεις Εκπαιδευτικά προγράμματα

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΚΩ

Την Κυριακή 2 Απριλίου 2023 ταξιδέψαμε στο νησί της Κω, το δεύτερο μεγαλύτερο νησί των Δωδεκανήσων, με την πλούσια ιστορία των 2500 χρόνων, τα εξαιρετικά μνημεία και τη γοητεία της φυσικής ομορφιάς. Συγκεκριμένα, 43 μαθητές της Β΄ και Γ΄ τάξης του σχολείου μας με 4 συνοδούς καθηγητές πραγματοποιήσαμε επίσκεψη στην Κω. Η δράση μας αυτή συντελέστηκε στα πλαίσια δύο προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων:

1) Πολιτιστικό πρόγραμμα με τίτλο “Η Ιατρική από τον Όμηρο στον Ιπποκράτη”, με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κ. Δερενίδου Μαρία, ΠΕ02

2) Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με τίτλο “Ταξιδεύω μαγειρεύοντας αριθμούς”, με υπεύθυνο εκπαιδευτικό τον κ. Παπανικολάου Λεωνίδα, ΠΕ03

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να περπατήσουν μέσα στην πόλη φτάνοντας ως τον πλάτανο του Ιπποκράτη, κάτω από τη σκιά του οποίου δίδασκε ο πατέρας της Ιατρικής. Είδαν το Ενετικό κάστρο των Ιωαννιτών Ιπποτών, τα μνημεία της Τουρκοκρατίας, ξεναγήθηκαν στο Αρχαιολογικό Μουσείο, τη Ρωμαϊκή οικία και στο περίφημο Ασκληπιείο που υπήρξε για 800 χρόνια Ιατρική σχολή και θεραπευτήριο σωματικών και ψυχικών παθήσεων. Επιπλέον, επισκέφθηκαν το Ιπποκράτειο ίδρυμα και τον Κήπο του Ιπποκράτη με τα περίπου 250 διαφορετικά φυτά της Ιπποκρατικής συλλογής στα οποία βασίζεται η σύγχρονη φαρμακολογία. Επίσης, διάβασαν τον Όρκο του Ιπποκράτη που ακόμη και σήμερα, τον 21ο αιώνα, επηρεάζει την πρακτική της καθημερινής Ιατρικής και καθορίζει τα ηθικά της όρια.

Η επίσκεψη στο Αρμένικο ζαχαροπλαστείο “Varouz”, όπου παρακολούθησαν παρουσίαση παρασκευής σιροπιαστών γλυκών κιουνεφέ κανταίφι αλλά και του γκιουζλεμέ ήταν το γευστικό μέρος του προγραμμάτος, το οποίο και οι μαθητές απόλαυσαν. Εξάλλου, οι μαθητές μας περιηγήθηκαν σε ένα σύγχρονο οινοποιείο του νησιού και γνώρισαν από κοντά τον τρόπο παραγωγής του κρασιού, επισκέφθηκαν ένα τοπικό ελαιοτριβείο και δοκίμασαν προϊόντα ελιάς, αλλά και ένα μελισσοκομείο στο οποίο ενημερώθηκαν για τη διαδικασία παραγωγής μελιού και γεύτηκαν παραδοσιακούς λουκουμάδες. Το υπέροχο ορεινό παραδοσιακό χωριό Ζιά ήταν επίσης μέρος της ξενάγησης μας. Τέλος, η επίσκεψη στον μύλο της Αντιμάχειας και στην παραθαλάσσια Κέφαλο ήταν οι τελευταίες μας δράσεις πριν την αναχώρηση για την επιστροφή. Τ

Την Τετάρτη 5 Απριλίου επέστρεψαν οι μαθητές μας, έχοντας στις αποσκευές τους πλούσιες εμπειρίες, “χρώματα και αρώματα” από μια ξεχωριστή γωνιά της πατρίδας μας.  Ο Διευθυντής του σχολείου, κ. Κηρύκος Κων/νος, καθώς και οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί(Δερενίδου Μ., Παπανικολάου Λ., Αλεξιάδου Μ., Δεληγιάννη Α.) ευχαριστούμε ιδιαίτερα τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών μας που στήριξαν την πρωτοβουλία μας και συνεργάστηκαν άψογα μαζί μας.