IMG 20240423 124215
Δράσεις - Εκδηλώσεις Κοινωνικές Πολιτιστικές

“Μαγειρεύοντας Αριθμούς” στο ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ. Πτολεμαΐδας

Την Τρίτη 23 Απριλίου η επίσκεψη μας στο ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ. Πτολεμαΐδας έγινε στο πλαίσιο του προγράμματος σχολικών δραστηριοτήτων “Μαγειρεύοντας Αριθμούς” με συντονιστή τον Λεωνίδα Παπανικολάου ΠΕ03.

Η επίσκεψή, σκόρπισε χαρά και χαμόγελα. Τα μαθηματικά και οι αριθμοί κρύβονται παντού και όταν η χρήση τους κρύβει νοστιμιές, το αποτέλεσμα είναι φανταστικό.

Από την σελίδα του ειδικού σχολείου παραθέτουμε το παρακάτω κείμενο και το λινκ της δημοσίευσης.

“το αποκορύφωμα της επίσκεψής ήταν η παραγωγή κρεπών. Οι μαθητές ανακάλυψαν την τέχνη της μαγειρικής. Κάθε ομάδα συνεργάστηκε για να δημιουργήσει τις δικές της μοναδικές γεύσεις και συνταγές. Η ατμόσφαιρα γέμισε με την μυρωδιά των φρεσκοψημένων κρεπών και τα γέλια των μαθητών, δημιουργώντας αξέχαστες στιγμές και δεσμούς που θα μείνουν για πάντα”

Ευχαριστούμε πολύ τους εκπαιδευτικούς του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ. που συντόνισαν την δράση και τους μαθητές που ήταν τόσο συνεργάσιμοι. Επίσης ευχαριστούμε τους μαθητές του προγράμματος του σχολείου μας και τους καθηγητές Αλεξάνδρα Δεληγιάννη και Βάσω Καρατζίκου που συνόδευσαν.