afisa c
Ανακοινώσεις - Δελτία Τύπου Δράσεις - Εκδηλώσεις Κοινωνικές Πολιτιστικές

Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κινητικότητας 2023 και συμμετοχή του σχολείου μας στις δράσεις.

Στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Κινητικότητας 2023 του Δήμου Εορδαίας, οι μαθητές/-τριες του 4ου Γυμνασίου Πτολεμαΐδας με μεγάλο ζήλο και δημιουργικότητα αποφάσισαν να συμμετέχουν ενεργά με τον συντονισμό των καθηγητών Χριστίνας Καπαρελιώτη (ΠΕ16) και Λεωνίδα Παπανικολάου (ΠΕ03).

Αποφάσισαν να δώσουν μηνύματα για μια βιώσιμη πόλη και επιλογές μετακίνησης για την πόλη που θέλουμε.

Ηχογράφησαν το τραγούδι ¨Θέλω ένα πάρκο¨ με τις φωνές των μαθητών και με μικρές παραλλαγές ώστε να συνδέθει με το βασικό μας μήνυμα.

Δημιούργησαν αφίσα που εκφράζει την επιθυμία τους για διευκόλυνση των μετακινήσεων όλης της πόλης, με σεβασμό στους συμπολίτες μας και το περιβάλλον, με σύνθημα

Συνδυάζω – Μετακινούμαι

Επίσης το παρακάτω βίντεο_σποτάκι συμπεριλαμβάνει τη δημιουργικότητα και τα μηνύματα συνδυασμένο με την ηχογράφηση μας.

Καλή Προβολή.

Η συμμετοχή του σχολείου μας έγινε με επιτυχία την Πέμπτη 21/9/2023 στην κεντρική πλατεία της πόλης μας. Οι μαθητές του Γ3 συνοδευόμενοι από τους εκπαιδευτικούς Αλέκα Θεοφυλάκτου και Χριστίνα Καπαρελιώτη και τον διευθυντή Χαρίλαο Πράπα, εκπροσώπησαν επάξια το σχολείο μας. Για 4η συνεχόμενη χρονιά το σχολείο μας συμμετέχει στις δράσεις της ευρωπαϊκής εβδομάδας κινητικότητας με δημιουργίες των μαθητών. Φωτογραφίες από την Πέμπτη 21/9/2023

Βίντεο από προηγούμενες χρονιές