αρχείο λήψης
Ανακοινώσεις - Δελτία Τύπου Δράσεις - Εκδηλώσεις Κοινωνικές Πολιτιστικές

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟΝ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ

Την Πέμπτη 22 Φεβρουαρίου 2024,στο πλαίσιο των σχολικών  δράσεων που αποσκοπούν στην ενίσχυση των σχέσεων με την τοπική κοινωνία και στην ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα που αφορούν την τοπική λαϊκή παράδοση, μαθητές και μαθήτριες της Γ ΄τάξης του 4ου Γυμνασίου επισκέφτηκαν τον Μικρασιατικό Σύλλογο της πόλης μας. Τους συνόδευσαν οι καθηγήτριες του σχολείου κ. Χασάπη Ματίνα, κ. Αλεξιάδου Μαρία και η κ. Μουμουλίδου Πηνελόπη.

Είχαμε την ευκαιρία στην επίσκεψή μας αυτή να  γνωρίσουμε από κοντά τη διαρκή προσπάθεια των μελών του συλλόγου να κρατήσουν άσβηστη την ιστορική μνήμη από γενιά σε γενιά. Παρακολουθήσαμε μια σύντομη παρουσίαση για την ιστορία του Μικρασιατικού Ελληνισμού με τα ήθη και έθιμα, τις αξίες και τον πολιτισμό που έφεραν οι πρόσφυγες από τις αλησμόνητες πατρίδες. Ξεναγηθήκαμε επίσης στην ειδική αίθουσα του συλλόγου όπου εκτίθενται αντικείμενα και κειμήλια που είναι δωρεές των μελών του συλλόγου.  Ευχαριστούμε θερμά για την  εγκάρδια υποδοχή και την ξενάγηση την κ.Χατζηκυριάκου Βασιλική, την πρόεδρο του συλλόγου.Θερμές ευχαριστίες οφείλουμε και στον κ. Χατζηστεφάνου Στέλιο, ταμία του συλλόγου και στην κ. Μαλλιοπούλου Δήμητρα, τη βοηθό γραμματέα του συλλόγου, για την υποδοχή και τα κεράσματα που προσέφεραν στους μαθητές και στις μαθήτριες.Κατά τη διάρκεια της επίσκεψής μας μαζί με τα μέλη του Μικρασιατικού Συλλόγου μας υποδέχτηκε και ο σχολικός σύμβουλος των θεολόγων στη Δ. Μακεδονία, ο κ. Ματθαίου Νικόλαος. Τον ευχαριστούμε πάρα πολύ για την παρουσία και τη συνδρομή του.