IMG 20230425 120906 1
Ανακοινώσεις - Δελτία Τύπου Δράσεις - Εκδηλώσεις Κοινωνικές

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ

Την εβδομάδα 24 Απριλίου 2023 – 28 Απριλίου 2023 οι μαθητές του σχολείου μας επισκέφθηκαν τη Σχολή Πυροσβεστικής προκειμένου να ενημερωθούν για τη λειτουργία της Σχολής και για θέματα αντιμετώπισης φυσικών καταστροφών.

Ο υπεύθυνος έκανε παρουσίαση για τους τρόπους πρόληψης και αντιμετώπισης της πυρκαγιάς στο σπίτι και στο δάσος. Μαθητές και εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν με πολύ ενδιαφέρον την ενημέρωση. Οι πυροσβέστες συζήτησαν και έλυσαν όλες τις απορίες και οι μαθητές κατανόησαν τις δυσκολίες και τους κινδύνους του επαγγέλματος του Πυροσβέστη καθώς και τη σπουδαία προσφορά τους στο κοινωνικό σύνολο.

Το σχολείο μας ευχαριστεί την Πυροσβεστική Υπηρεσία Πτολεμαΐδας για την ενημέρωση και την άριστη συνεργασία με τους μαθητές μας.

Οι συντονιστές εκπαιδευτικοί Θεοφυλάκτου Αλέκα, Χασάπη Ματίνα, Σάκκος Αντώνης, Αλεξανδρίδου Μαρία.