IMG c40914c9425332b2a69b07d4be2e5151 V
Ανακοινώσεις - Δελτία Τύπου Δράσεις - Εκδηλώσεις Πολιτιστικές

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΠΟΝΤΙΩΝ

Την Τρίτη 16 Μαΐου 2023 το σχολείο μας πραγματοποίησε επίσκεψη στον τοπικό πολιτιστικό σύλλογο Ποντίων με τους μαθητές της Γ τάξης, με στόχο το άνοιγμα στην τοπική κοινωνία καθώς και την ευαισθητοποίηση των μαθητών/ τριών σε θέματα λαϊκής παράδοσης.

Οι μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί ενημερώθηκαν σε θέματα που αφορούν την ιστορική διαδρομή του ποντιακού ελληνισμού και τη γενοκτονία. Ξεναγήθηκαν στους χώρους του κτηρίου, είδαν ποικιλία από εκθέματα της λαογραφικής παράδοσης των Ποντίων, κειμήλια, αυθεντικές φορεσιές και ενημερώθηκαν για την τοπική ιστορία, τα έθιμα, τις τοπικές συνήθειες αλλά και το σκοπό του Συλλόγου που είναι η διατήρηση και η διάδοση της ιστορίας και του Πολιτισμού των Ποντίων.

Το σχολείο μας ευχαριστεί θερμά τον Πολιτιστικό Σύλλογο Ποντίων Πτολεμαΐδας για την ενημέρωση και την άριστη συνεργασία με τους μαθητές μας.

Οι συντονιστές εκπαιδευτικοί Θεοφυλάκτου Αλέκα, Χασάπη Ματίνα, Σάκκος Αντώνης, Αλεξανδρίδου Μαρία.