new languages take you further 0
Ανακοινώσεις - Δελτία Τύπου Δράσεις - Εκδηλώσεις Πολιτιστικές

Ευρωπαϊκή Ημέρα των Γλωσσών 2023

Happy people will change the world

Με αφορμή την Ευρωπαϊκή Ημέρα των Γλωσσών, που καθιερώθηκε από την Ευρωπαϊκή Ένωση το 2001 και εορτάζεται στις 26 Σεπτεμβρίου κάθε έτους, οι μαθητές του 4ου Γυμνασίου Πτολεμαΐδας με την καθοδήγηση των καθηγητών τους(Θεοφυλάκτου Αλεξάνδρα, Αντωνιάδου Σοφία δημιούργησαν διαλόγους σε διαφορετικές γλώσσες και τους παρουσίασαν στους συμμαθητές τους.( Βιετναμέζικα, ρώσικα, ρουμάνικα ,ελληνικά). Διάβασαν γλωσσοδέτες στα Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά, Ρώσικα, Ιταλικά, Ισπανικά. Ενεπλάκησαν σε διαδραστικά παιχνίδια κουίζ,  μαντέματος, καραόκε. Με τον τρόπο αυτό ήρθαν πιο κοντά στην έννοια της πολυγλωσσίας που αποτελεί το εφαλτήριο για μια κοινωνία πολυπολιτισμική χωρίς ξενοφοβία και ρατσισμό. Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Νιμβριώτη για τον ηχητικό συντονισμό. Ακολουθεί υλικό από την εκδήλωση.