αρχείο λήψης 1
Ανακοινώσεις - Δελτία Τύπου Δράσεις - Εκδηλώσεις Εκπαιδευτικά προγράμματα

Ενημέρωση για Υγιεινή Διατροφή και Ετικέτα Τροφίμων

Την Τετάρτη 17 Απριλίου 2024 η προσκεκλημένη μας διατροφολόγος Βαϊκούση Ελένη ενημέρωσε τους μαθητές για την αξία της υγιεινής διατροφής και για τις διατροφικές ετικέτες.

Η δράση υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος σχολικών δραστηριοτήτων ¨Από τον Βορρά στον Νότο Μαγειρεύοντας Αριθμούς” με συντονιστή τον Λεωνίδα Παπανικολάου ΠΕ03 και των μαθημάτων στην Α τάξη Γυμνασίου για την υγιεινή διατροφή που συντόνισε η Μαρία Πολιτίδου ΠΕ02.  Oι μαθητές-ριες της Α  και Β τάξης του Γυμνασίου  μας ,με την καθοδήγηση των καθηγητών τους, της  φιλολόγου Πολιτίδου Μαρίας κ του μαθηματικού Παπανικολάου Λεωνίδα ,είχαν την ευκαρία α) να μοιραστούν μέσα στην τάξη ένα υγιεινό πρωινό μεταξύ τους β) να κατασκευάσουν ομαδικά χειροτεχνίες -διατροφής,οι οποίες κοσμούν τις αίθουσές τους γ)να ενημερωθούν από ειδικό διατροφολόγο σχετικά με τις ταμπέλες των τροφίμων.

Ευχαριστούμε θερμά την Βαϊκούση Ελένη διατροφολόγο για την αποδοχή της πρόσκλησης και την εξαιρετική παρουσίαση.