48914ebc bda3 46ba 89f2 b92f8751b84c
Δράσεις - Εκδηλώσεις Κοινωνικές Πολιτιστικές

ΜΙΑ ΑΞΙΕΠΑΙΝΗ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ:  ΜΑΘΗΤΡΙΕΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΚΑΛΑΙΣΘΗΤΕΣ ΠΑΣΧΑΛΙΝΕΣ ΛΑΜΠΑΔΕΣ… ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΣΚΟΠΟ !

Με πρωτοβουλία μαθητριών του σχολείου μας, ύστερα από παρότρυνση της κ. Χασάπη Ματίνας και με την  καθοδήγηση της κ. Τεντζογλίδου Μαρίας, ομάδα μαθητριών της  Α΄ τάξης,  δημιούργησαν καλαίσθητες πασχαλινές λαμπάδες για να τις προσφέρουν ως δώρα αγάπης σε παιδιά που συνδράμει το φιλανθρωπικό σωματείο της πόλης μας «Καλός Σαμαρείτης». Συγκεκριμένα εργάστηκαν με κέφι και έμπνευση οι μαθήτριες: ΑρτζουμάνηΡαφαέλα, Γιάνκου Κανέλλα, Γρηγοριάδου Κατερίνα , Καλομενίδου Αιμιλία , Κιουρτίδου Αναστασία και Ταζίδου Σόνια.

Ενέργειες και δράσεις, όπως η συγκεκριμένη, δεν αναδεικνύουν μόνο το πνεύμα συνεργασίας, αλληλεπίδρασης και αισθητικής καλλιέργειας που χαρακτηρίζουν τους μαθητές μας, αλλά ενισχύουν και σφυρηλατούν ένα αίσθημα αυτοπροσφοράς, αλληλεγγύης και εθελοντισμού.Άλλωστε, η τέχνη και η καλλιτεχνία καλλιεργούν τόσο την αισθητική όσο και την ψυχή.